Nemoc dna: Příčinou není jen životní styl
Dna je metabolická nemoc, která je nazývána také pakostnicí nebo královskou nemocí. Lidový název odkazuje na nemoc způsobenou z blahobytu a bohatě prostřeného stolu. Ovšem nejen nezdravý jídelníček je příčinou nemoci dna.
Zvýšená hladina kyseliny močové
Kyselina močová je běžnou součástí organismu. Prochází přes ledviny a její menší část (cca deset procent) je z těla vylučováno močí. Určité faktory ale ovlivňují zvýšení hladiny kyseliny močové, která způsobuje onemocnění dnou.
Pokud si tělo se zvýšenou hladinou kyseliny močové nedokáže poradit, dochází k jejímu srážení – vytváří se drobné krystalky, které se usazují v tkáních kloubů a způsobují bodavou bolest a otoky. V takovém případě se vzniká nemoc dna. Vysrážené krystalky ale mohou způsobit i močové kameny.
Puriny jako příčina nemoci dna
Hladinu kyseliny močové v krvi ovlivňují puriny. To jsou stavební složky nukleových kyseliny DNA a RNA. V těle se běžně vyskytují, ale jejich zvýšená koncentrace má přímý vliv na zvyšování hladiny kyseliny močové. Puriny se do těla dostávají nevhodnou stravou. Existují totiž potraviny s nízkým i vysokým obsahem purinů.
Nejen puriny jsou příčinou dny
Puriny a zvýšená hladina kyseliny močové mají vliv na vznik nemoci dna, ovšem podle lékařských statistik neznamená, že vyšší koncentrace kyseliny močové v organismu povede automaticky k onemocnění dnou. Zpravidla musí dojít k souhře dalších faktorů, které jsou považovány za příčinu nemoci dna:
- Dědičnost a genetické dispozice
- Nedostatečný příjem tekutin (čisté vody)
- Nedostatek pohybu
- Nadváha
- Dlouhodobé užívání diuretik
Léčba dny – odstranění příčiny
Při léčbě dny je důležité odstranit příčinu, tj. snížit hladinu kyseliny močové. Klíčovou součástí léčby je proto dieta, která je zaměřena na konzumaci potravin s nízkým obsahem purinů. Zároveň je třeba dodržovat dostatečný pitný režim (2,5 litru čisté vody denně) a vyhýbat se alkoholu.