Nemoc Dna

vše o Dně

Zvýšená kyselina močová v krvi: Hrozí vám dna?

Zvýšená hladina kyseliny močové v krvi je jedním z hlavních ukazatelů dny. Jak ke zvyšování kyseliny močové v těle dochází? Jakou neplechu může napáchat? Jaké jsou optimální hodnoty kyseliny močové a co vám pomůže vrátit ji do běžných hodnot?

Kyselina močová je z těla vylučována prostřednictvím ledvin. Vylučuje se však pouze asi 10 % kyseliny močové a zbytek se vrací do těla. Ke zvyšování množství kyseliny močové v těle, kterou organismus nedokáže efektivně odbourávat, přispívají dědičné faktory, ale také tzv. puriny.

Puriny a kyselina močová

Puriny jsou základní stavební složkou DNA a RNA (nukleové kyseliny) a jsou tedy součástí našeho organismu. Puriny ovlivňují tvorbu kyseliny močové v těle a se stoupajícím objemem purinů se logicky zvyšuje i hladina kyseliny močové.

Puriny najdeme v řadě potravin, jejichž konzumací se dostávají do těla. Obsaženy jsou zejména ve vnitřnostech, mase a masných výrobcích, ale i luštěninách. Z tohoto důvodu je důležité při dně, kdy je zvýšena hladina kyseliny močové, omezit konzumaci potravin s vysokým obsahem purinů.

Rizika zvýšené hladiny kyseliny močové

Pokud v těle dojde ke zvýšení hladiny kyseliny močové, existuje riziko, že se kyselina, která je málo rozpustná ve vodě, začne srážet do krystalků a usazovat se v kloubech. V takovém případě vzniká dna. Ta se projevuje zpravidla v první fázi postižením palce u nohy, kdy místo natéká, rudne, bolí. V další fázi pak napadá další klouby v těle.

Dalším rizikem zvýšené hladiny kyseliny močové je usazování krystalků v ledvinách a močových cestách, což může vést například ke vzniku močových kamenů.

Vyšetření hladiny kyseliny močové

Hladina kyseliny močové se zjišťuje z krve a z moči. Obecně platí, že muži mají vyšší hladinu kyseliny močové v krvi než ženy – proto se uvádějí různé optimální hodnoty hladiny kyseliny močové u žen a u mužů.

Vyšetření krve

  • Muži: 220 – 420 μmol/l
  • Ženy 140 – 340 μmol/l

Vyšetření moči

  • Muži i ženy: 1,5 – 4,5 mmol/d


Štítky: , , ,

Přidejte svůj komentář

Předem děkujeme za váš komentář