Nemoc Dna

vše o Dně

Puriny v potravinách: obsah purinů v jednotlivých potravinách

Puriny jsou součástí lidského organismu a patří mezi základní součásti DNA a RNA. Problém ale nastává, pokud koncentrace purinů v těle naroste a organismus je nestíhá odbourávat. V takovém případě se zvyšuje obsah kyseliny močové v těle a může se rozvinout onemocnění dna.

Kyselina močová se za určitých okolností může srážet a usazovat se v kloubech v podobě drobných krystalků. Právě ty způsobují otoky kloubů, jejich deformaci a bolest – tedy dnu. Snížení příjmu potravin s obsahem purinů je důležitou prevencí před dnou a také součástí léčby tohoto metabolického onemocnění.

Potraviny s vysokým obsahem purinů

Puriny najdeme zejména v živočišných potravinách. Nejvíce jsou zastoupeny ve vnitřnostech, jako jsou játra, ledviny, mozeček. Vyhýbejte se proto jídlům připravených z vnitřností. Puriny najdeme také v uzeninách, mase a zvěřině.

Puriny jsou obsaženy i v kořenících směsích, jako jsou sojové omáčky nebo masové kostky. Vyskytují se i v rybím mase, zejména pak ve šprotech, olejovkách a rybích konzervách. Na puriny jsou bohaté také luštěniny a některé druhy zeleniny (špenát, květák, fíky, červená řepa).

Potraviny s nízkým obsahem purinů

Na druhé straně stojí potraviny s nízkým obsahem purinů, které jsou vhodné při dietě při dně. Patří mezi ně ovoce (především třešně, pomeranč) a zelenina (zejména kořenová zelenina, brambory). Pacienti trpící dnou mohou konzumovat tmavé i bílé pečivo a nízkotučné mléčné výrobky, které rovněž obsahují málo purinů.

Z tuků jsou vhodné kvalitní za studena lisované oleje (např. panenský olivový olej). V rozumné míře pak mořské i sladkovodní ryby. Relativně nízké množství purinů obsahují potraviny, jako jsou houby. Občas si pacienti trpící dnou mohou dopřát vařené vejce nebo kvalitní šunku.

Dna a nápoje

Z nápojů není vhodný alkohol včetně piva a vína. Omezit je třeba také konzumaci kávy a čaje (v omezeném množství, např. jednou denně je ale možné si dát kávu nebo čaj). Naopak je důležité pít dostatečné množství čisté vody a bylinkové čaje (zejména kopřivový na pročištění).Štítky: , , ,

Přidejte svůj komentář

Předem děkujeme za váš komentář