Nemoc Dna

vše o Dně

Nemoc dna a její léčba

Nemoci dna se lidově říká nemoc králů. Tento název odkazuje k blahobytu na stole. Dna je metabolické onemocnění a jeho léčba se neobejde bez diety a změny životního stylu. Co léčba nemoci dna obnáší?

Nemoc dna souvisí s vysokou koncentrací kyseliny močové v krvi. Ta v těle vzniká na základě nadměrného množství purinů, jež se do těla dostávají prostřednictvím nevhodných potravin, jako jsou uzeniny, maso, vnitřnosti, luštěniny.

Pokud má lékař podezření na onemocnění dnou, provede vyšetření krve a moči, při kterém zjišťuje právě koncentraci kyseliny močové v krvi. Odběr je nutné provádět na lačno a den před vyšetřením by se měl pacient vyvarovat popíjení alkoholu i kofeinových nápojů.

Léčba dny pomocí léků

Jestliže se potvrdí podezření na dnu, předepíše lékař vhodné léky na snížení koncentrace kyseliny močové v krvi. Protože se dnou souvisí také bolesti kloubů, může při akutních problémech předepsat také analgetika nebo antirevmatika.

Odstranění příčiny dny

Důležité je při léčbě dny odstranit její příčinu, tj. vysokou koncentraci kyseliny močové v krvi. K tomu samozřejmě mohou přispět pilulky na snížení jejího objemu v těle, nicméně důležité je léčbu dny podpořit také vhodnou dietou a snížit příjem purinů v potravinách. Lékař by vám měl doporučit, jaké potraviny jsou pro vás vhodné a nevhodné. Důležité je také při léčbě dny omezit konzumaci alkoholu, kávu a kofeinové nápoje pít střídmě.

Voda a třešně léčí dnu

Klíčový je při léčbě dny pravidelný pitný režim. Vhodná je čistá pramenitá voda, které bychom měli vypít asi dva až tři litry denně. Podpořit léčbu dny mohou také bylinky, především pak kopřiva, která je známá svými pročišťujícími účinky. Uvařte si proto kopřivový čaj a popíjejte ho třikrát denně. Z lidové medicíny je možné doporučit třešně, které obsahují látky, jež pomáhají dnu zmírňovat.



Štítky: , , ,

Přidejte svůj komentář

Předem děkujeme za váš komentář