Nemoc Dna

vše o Dně

Nemoc Dna a její příznaky

Nemoci dna se říká různě: pakostnice, podagra nebo nemoc králů. Jde metabolické onemocnění, kdy se v organismu hromadí kyselina močová. Jaké jsou hlavní příznaky dny? Jak ji včas rozpoznat a začít léčit?

Jeden z lidových názvů nemoci – pakostnice – napovídá, že k hlavním příznakům patří deformace kostí a kloubů. Dna se vyznačuje především zánětem kloubů, tzv. artritidou. Příčinou dny je zvýšená koncentrace kyseliny močové v těle, která se negativně podepisuje na stavu kloubů.

Příznaky nemoci dna

  • Změny na palci u nohy – škodliviny se zpravidla nejprve hromadí v oblasti chodidel. I proto je prvním z postižených částí těla při dně palec u nohy. K hlavním příznakům onemocnění dnou patří, že palec zrudne, oteče, je citlivý na dotyk, kůže je lesklá. Doprovodnými příznaky jsou zvýšená teplota a zimnice.
  • Postižení dalších kloubů – v další fázi onemocnění se kyselina močová shromažďuje i v oblasti jiných kloubů. Postiženy bývají například prsty, zápěstí, lokty, kolena. Stejně jako v případě palce u nohy se objevuje zarudnutí a otoky.
  • Nevolnost – záchvaty dny doprovází horečka, zimnice, bolesti zad, zvracení, nafouknutí břicha.

Příčina dny: Koncentrace kyseliny močové

Dna je metabolické onemocnění. Jeho příčinou je vysoká koncentrace purinů, které podporují tvorbu kyseliny močové. Ta je nebezpečná pro naše klouby, kde krystalizuje, usazuje se a způsobuje výše popsané problémy. Typickým příznakem dny je proto i bolest a omezení hybnosti (krystalky usazené v kloubu působí jako jehličky, které bodají do kloubu).

Zvýšená koncentrace purinů v těle může být způsobena genetickými předpoklady, ale vliv má především životní styl, kdy docházíí ke konzumaci zvýšeného množství potravin s obsahem purinů. Jde především o uzeniny, maso, luštěniny apod. I proto se dně říká nemoc králů – byla totiž spojována s nadbytkem a blahobytem na stole.Štítky: , , ,

Přidejte svůj komentář

Předem děkujeme za váš komentář