Nemoc Dna

vše o Dně

Ledvinové kameny: příznaky a léčba

Zvýšená hladina kyseliny močové v organismu se nemusí vždy projevit dnou. Dalším onemocněním, které souvisí s nadměrným množstvím této kyseliny v krvi, jsou ledvinové kameny. Jaké jsou jejich příznaky? Co proti ledvinovým kamenům pomáhá?

Ledvinové kameny nepatří k nijak vzácnému onemocnění. Hlavní příčinou jejich vzniku bývá nedostatečný příjem tekutin. Dospělý člověk by měl za den vypít asi 2,5 litru čisté vody. Kromě ledvinových kamenů způsobuje skromný pitný režim i řadu dalších potíží, jako je například zánět močového měchýře.

Kyselina močová – příčina ledvinových kamenů

Na vznik ledvinových kamenů má vliv ale celá řada dalších příčin. Svoji roli hraje dědičnost i dietní opatření – nevhodná je především zvýšená konzumace bílkovin a některých solí (především sodíku). Jak jsme zmínili v úvodu, jednou z příčin rozvoje ledvinových kamenů může být i zvýšená hladina kyseliny močové v krvi.

Objem kyseliny močové v organismu úzce souvisí s objemem purinů. Jde o látky, které jsou součástí nukleových kyselin a jež se do těla dostávají společně s jídlem. Vysoký obsah purinů najdeme zejména ve vnitřnostech, mase a masných výrobcích.

Příznaky ledvinových kamenů

K rozvoji ledvinových kamenů v těle dochází pozvolna bez nějakých konkrétních příznaků. Ty jsou patrné zpravidla až ve fázi, kdy pociťujeme prudkou bolest. Ostrá a intenzivní bolest v boku patří k hlavním příznakům ledvinových kamenů. Objevit se zároveň může krev v moči a časté nutkání k močení, při kterém pociťujeme bolest.

Doprovodnými příznaky ledvinových kamenů bývají nevolnost, zvracení, průjem někdy se může objevit zvýšená teplota. Ledvinové kameny mohou vyústit v ledvinovou koliku, která může být životu nebezpečná.

Léčba ledvinových kamenů

Důležité je zvýšit pitný režim, tj. konzumovat dostatek čisté vody. Proti bolesti pomáhají analgetika a lékař může předepsat léky, jako jsou thiazidy nebo allopurinol, jenž podporuje vylučování kyseliny močové z těla.Štítky: , , ,

Přidejte svůj komentář

Předem děkujeme za váš komentář