Nemoc Dna

vše o Dně

Dnový záchvat: První pomoc

Dnový záchvat přichází nečekaně a většinou propuká v noci nebo brzy z rána. Je bolestivý a nepříjemný. Jaké jsou hlavní příznaky dnového záchvatu? Co bychom měli dělat při první pomoci? Jak se dalšímu záchvatu vyhnout?

Dna je metabolické onemocnění, které souvisí s vyšší hladinou kyseliny močové v organismu. Tělo ji nestačí odbourávat a kyselina se sráží a vytváří drobné krystalky, které se usazují v kloubech – nejprve je zpravidla postižen palec na chodidle.

Akutní dnový záchvat – noční nepřítel

Krystalky kyseliny močové, tzv. uráty jsou velmi ostré a způsobují bodavou bolest. Akutní dnový záchvat se objevuje zpravidla v noci, kdy přibude objem kloubů. Postiženého probudí palčivá bodavá bolest. K dalším příznakům dnového záchvatu patří zrudnutí postiženého místa, otoky, kůže bývá napnutá a leskne se.

Dnový záchvat neodezní během několik minut ani hodin. Většinou postiženého trápí několik dní až dva týdny. Důležité je navštívit při akutním dnovém záchvatu lékaře, který provede vyšetření, stanoví diagnózu a předepíše léky.

První pomoc při záchvatu dny

K akutním dnovým záchvatům přispívá nezdravá strava a většinou se objevují po vydařeném večírku bohatém na dobré jídlo (hlavně maso) a pití (alkohol). Při dnovém záchvatu je důležité podávat velké množství tekutin, zejména čisté vody, popřípadě bylinkových čajů (ideální je kopřiva, která má pročišťující účinky). Bolesti kloubů utiší analgetika.

Jak předcházet dnovému záchvatu?

Jestliže trpíte dnou, je důležitou součástí léčby a prevencí nočních záchvatů změna životního stylu, zejména jídelníčku. V praxi to znamená vyhýbat se masu, masným výrobkům, alkoholu a luštěninám. Co při dně můžete a měli byste konzumovat, jsou sacharidy (pečivo, rýže, brambory), mléčné výrobky a vybrané druhy ovoce a zeleniny. Podle lidové medicíny jsou vhodné především třešně, které obsahují látky pomáhající při dně.Štítky: , , ,

Přidejte svůj komentář

Předem děkujeme za váš komentář