Nemoc Dna

vše o Dně

Dna dieta: doporučená dieta při Dně

Máte oteklé a zarudlé klouby? Diagnostikoval vám lékař dnu? Klíčovou součástí léčby je dieta. Co můžete jíst a co naopak musíte vynechat? Jaké dietní zásady při onemocnění dnou je nutné dodržovat?

Příčinou nemoci dna je vysoká koncentrace purinů v organismu. Tyto látky způsobují nadměrný vznik kyseliny močové, které tělo nedokáže dostatečně odbourávat. Kyselina močová pak krystalizuje v kloubech a její krystalky způsobují bolest, otoky a další zdravotní problémy.

Dna je metabolické onemocnění, které souvisí zejména s nezdravým životním stylem. Nevhodnou stravou se nám do těla dostávají puriny, které způsobují výše uvedené problémy. Pokud se chcete dny zbavit, je třeba změnit životní styl a zahájit dietu.

Dna a zásady diety

 • Vynechejte potraviny s vysokým obsahem purinů. Jde především o maso a masné výrobky (uzeniny, masové konzervy apod.), vnitřnosti, luštěniny, špenát, ančovičky, květák, houby.
 • Omezte konzumaci tuků, bílého cukru.
 • Pijte dostatek vody (asi 3 litry denně). Zvýšený příjem tekutin rozředí moč a sníží se tak hladina kyseliny močové v těle.
 • Vyhýbejte se alkoholu.
 • Hýbejte se. Pohyb je důležitou součástí každé diety a pomůže vám změnit váš životní styl.
 • Jezte pravidelně v menších dávkách. Toto je důležitá zásada při každé dietě. Pro organismus není vhodné najíst se jednou dvakrát denně ve velkém množství. Jídlo si rozdělte na menší porce po cca 3 hodinách.

Potraviny pomáhající při dně

Do svého jídelníčku zařaďte dostatečné množství čerstvého ovoce a zeleniny (kromě té s vysokým obsahem purinů). Místo bílého pečiva kupujte kvalitní celozrnné pečivo. Dopřejte si cenné bílkoviny, především z nízkotučných mléčných výrobků.

Záchvaty dny pomáhá zmirňovat vitamín C a E. Lidová medicína doporučuje konzumaci třešní nebo borůvek – šťáva těchto plodin pomáhá dnu léčit. Vhodné jsou také kopřivové čaje (kopřiva je známá svojí schopností pročišťovat).Štítky: , , ,

2 Komentáře

 1. Na dnu pomáhá i včelí žihadlo, léčili si to tímto způsobem už ve starověku… Zkusil to tak už někdo??

 2. Dobrý den,

  jak je to s dietou při dně? Můžou se třeba čerstvé švestky a paprika i pálivá ?

  Děkuji za odpověď Mašek

Přidejte svůj komentář

Předem děkujeme za váš komentář