Nemoc Dna

vše o Dně

Nemoc Dna

Dna je metabolické onemocnění, které se projevuje bolestí a otoky kloubů. Hlavní příčinou dny je zvýšená hladina kyseliny močové v organismu. Postihlo i vás toto onemocnění? Na našich stránkách věnovaných nemoci Dna se dozvíte vše potřebné.

Příznaky nemoci Dna

 • Jako první bývá při nemoci Dna postižen palec na chodidle. Kloub zpravidla přes noc nateče, kůže je zarudlá, napnutá a lesklá. Typická je palčivá bolest a místo je citlivé na dotyk.
 • S rozvojem nemoci dochází k postižení i dalších kloubů v těle, zejména pak na prstech, v loktech, kolenou nebo v zápěstích.
 • K doprovodným příznakům nemoci Dna patří nevolnost, zvýšená teplota nebo naopak zimnice.

Proč vzniká Dna?

Hlavní příčinou nemoci Dna je zvýšená hladina kyseliny močové v krvi. Kyselina močová je běžnou součástí organismu a je z menší části vylučována společně s močí. Pokud dojde ke zvýšení objemu kyseliny močové v těle a organismus si s ní nedokáže poradit, dochází ke srážení kyseliny a vzniku drobných krystalků, které se usazují ve tkáních kloubů. Právě tyto krystalky způsobují palčivou bolest a otoky kloubů.

Hladinu kyseliny močové v těle zvyšují puriny. Jde o látky, jež jsou základní stavební složkou nukleových kyselin. Do těla se dostávají prostřednictvím potravin. Nejvíce je jich obsaženo ve vnitřnostech, mase a masných výrobcích. Z tohoto důvodu je důležitou součástí léčby nemoci Dna dieta zaměřená na konzumaci potravin s nízkým obsahem purinů.

Léčba Dny

Nemoc dna vyžaduje komplexní léčbu, která se zaměřuje na snížení hladiny kyseliny močové v krvi. K lékům, které pomáhají odvádět kyselinu močovou z těla, patří milurit nebo benzbromaron. Nejznámějším léčivem na Dnu je Kolchicin.

Jako doplněk léčby nemoci Dna je doporučován bromelin. Jde o enzym obsažený v čerstvém ananasu, který je možné zakoupit také ve formě potravinových doplňků. Z lidové medicíny je známé doporučení konzumovat čerstvé nebo kompotované třešně a na postižená místa přikládat obklady z vrby.

Dieta při Dně

Důležitou součástí léčby je dieta. Jídelníček při nemoci Dna musí být složen z potravin s nízkým obsahem purinů. Jde zejména o zeleninu a ovoce, mléčné výrobky, kvalitní pečivo. Z příloh lze doporučit brambory, jáhly, kuskus nebo pohanku. K nevhodným potravinám patří zejména vnitřnosti, maso, masné výrobky a luštěniny.

3 Komentáře

 1. Dobrý den,
  mám dotaz, může se DNA vyskytnout i u 5letého dítěte??Příznaky pozoruji už od 3let, avšak lékař na to reagoval slovy, že se jedná o růstové spurty, ´proto jsme to doteď neřešili. DNU máme v rodině. Má smysl nechat dělat odběry?
  Děkuji za odpověď
  M.H.

 2. Dobrý večer
  mám podezření na Dnu ale nejsem si jistá zda zda se jedná o příznaky o kterých píšete kromě zarudnutí obou palců na noze , projevuje se to i silným svěděním.
  Chtěla jsem se zeptat zda by nebylo lepší navštívit lékaře, pokud rodiče mají oba silnou cukrovku , která by mohla být dědičná.
  Děkuji a těším se na odpověd…….

 3. Mám cukrovku a v poslední době mě svědí palce u nohou a i kůže v loketních jamkách, je možné že se jedná o dnu?

Přidejte svůj komentář

Předem děkujeme za váš komentář