Nemoc Dna

vše o Dně

Bolest palce u nohy

Pobolívá vás palec u nohy? Natekl vám a kůže je zarudlá? To jsou hlavní příznaky dny, která začíná zpravidla právě na palci u nohy. Jaké jsou příčiny bolesti palce u nohy? Jak se jí zbavit?

Nohy jsou indikátorem našeho zdraví. Křeče nohou ukazují na nedostatek některých vitamínů, boláky a rány, které se nehojí, zase mohou signalizovat cukrovku. Řeč nohou a chodidel bychom rozhodně neměli podceňovat. V dolní části nohou a zejména chodidel se usazují nejdříve veškeré škodliviny, které se během života do našeho těla dostávají. Dokonce v současné době můžete v lékárnách zakoupit speciální polštářky vytvořené podle starých receptur, které z chodidel „vytahují“ nečistoty a nemoci.

Bolest palce u nohy a otoky

Dna je metabolické onemocnění, které zpravidla začíná právě bolestí palce u nohy. K dalším příznakům dny patří zarudlý a oteklý kloub. Kůže je napnutá, lesklá a citlivá na dotek. Dna je způsobena hromaděním purinů v těle. Jde o látky, které jsou běžně součástí lidského organismu (stavební prvky nukleových kyselin). Jejich zvýšená hladina je ale příčinou vzniku nadměrného množství kyseliny močové v těle. Tu není tělo schopno v dostatečné míře odbourávat. Z kyseliny močové se vysrážejí drobné krystalky, které se usazují v tkáních kloubů, kde způsobují bolest a otoky.

Prvním postiženým místem je ve většině případů palec u nohy. Bolest zpravidla propuká v noci, kdy dochází k tzv. akutnímu dnovému záchvatu. Ten by nás měl dovést k lékaři, který předepíše vhodné léky proti dně a zároveň doporučí vhodnou dietu zaměřenou na potraviny s nízkým obsahem purinů (ty se vyskytují především v mase a vnitřnostech). Důležitý je také dostatečný pitný režim.

Další důvody bolesti palce u nohy

Dna není jediné onemocnění, které se projevuje bolestí palce u nohy. Otokem a bolestí palce se projevuje také osteoartróza. Poškození kloubu na palci je v tomto případě způsobené opotřebením a stárnutím. S bolestí v oblasti palce u nohy se můžeme setkat i po sportovní námaze (např. u lidí, kteří se věnují sportu na tvrdém povrchu).Štítky: , , ,

Přidejte svůj komentář

Předem děkujeme za váš komentář