Nemoc Dna

vše o Dně

Bolest kloubů: O jakou jde nemoc?

Artritida, dna, osteoartróza… Nemocí, které se projevují bolestí kloubů, je celá řada. Také vás poslední dobou pobolívají klouby? O jakou chorobu se může jednat? Jaké jsou jejich příznaky?

Bolesti kloubů se odborně říká artralgie. Příčin bolesti kloubů je celá řada – může jít o námahu kloubů při sportu, degenerativní, infekční nebo autoimunitní onemocnění nebo prostě o projev stárnutí. Připravili jsme pro vás seznam nejčastějších nemocí, které se projevují právě bolestí kloubů.

Dna začíná bolestí kloubů

Jedním z onemocnění, které se projevuje bolestí kloubů, je dna. Zpravidla prvotně postihuje kloub na palci u chodidla. Akutní dnový záchvat většinou přichází v noci nebo zrána. Místo postižení je nateklé, zarudlé, kůže je lesklá a napjatá. K doprovodným příznakům patří horečka nebo naopak zimnice. Objevit se může nevolnost. Dna je způsobena zvýšenou hladinou kyseliny močové v krvi a důležitou součástí léčby je nízkopurinová dieta.

Revmatoidní artritida

Jde o autoimunitnní onemocnění, kdy imunitní systém napadá vlastní zdravé tkáně a způsobuje tak zánět a poškození kloubů. Revmatoidní artritida se projevuje bolestí kloubů a omezením hybnosti. Pacient pociťuje ztuhlost zejména po ránu nebo po dlouhém sezení. Kromě bolesti kloubů se revmatoidní artritida projevuje také natékáním kloubů, přecitlivělostí postiženého místa, hubnutím a únavou.

Osteoartróza a bolest kloubů

Bolestí kloubů se projevuje rovněž osteoartróza, kterou si laik často může splést právě s revmatoidní artritidou. Na rozdíl od ní ovšem nejde o autoimunitní onemocnění. Poškození kloubů je v případě osteoartrózy způsobené opotřebení stárnutím, popřípadě zraněním. Pacient po ránu může pociťovat ztuhlost, která se během dne může zhoršovat, objevuje se snížená pohyblivost, otoky kloubů. Tímto onemocněním trpí více ženy než muži.Štítky: , , ,

Přidejte svůj komentář

Předem děkujeme za váš komentář